Sunday, May 26, 2013

{tananyag} Ismeretterjesztő szöveg feldolgozása

Iskolánkban 9. osztályban természetföldrajzot, 10. osztályban pedig társadalom- és gazdaságföldrajzot tanítunk. Jónak tartottam, hogy a két év lezárásaként a tanulók komplex ismeretterjsztő anyagokat dolgozzanak fel, mutassanak be egy poszter segítségével és lehetséges megoldásokat keresenek a bennük felvetett problémákra.

Mivel a kiszemelt 10. osztály kis létszámú, ezért két csoportra osztom a tanulókat. A csoportszámnak megfelelően két szöveget kerestem. Mindkettőt a National Geographic idén megjelent cikkeiből választottam ki. A fő szempont az volt, hogy a természet-, társadalom- és gazdaságföldrajzi elemek egyaránt jelenjenek meg a szövegekben és a cikkek vessenek fel valamilyen, még szakemberek által sem megoldott problémát. Az egyik cikk, a Pénzé tett vadon a magazin februári számában jelent meg. Az olajcégek, a helyi lakosok és a környezetvédők közötti feszültséget mutatja be. (A cikk alapján készült szitációs játékról itt olvashatsz.) A másik cikk, a Bőségünk zavara a májusi számban jelent meg. Ez a cikk a növénytermesztés előnyeiről és hátrányairól szól, amit a gazdák és a természetvédők szemszögéből mutatnak be.
A "projekt" megvalósítására három órát szántam.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Felkészülés, felszerelés és eszközök
  • csoportszámnak megfelelő szövegek (l. fent) fénymásolása
  • szemléltető anyagok (ismeretterjesztő szövegek felépítése és elemei) kinyomtatása
  • flipchart papír, filcek, ragasztó, gyurmaragasztó

A szövegek feldolgozásának menete
1. óra
  • Közösen beszélgetünk a tudományos és ismeretterjesztő szövegekről (célja, stílusa, szókincse...).
  • A szemléltető anyagok segítségével beszélünk az ilyen típusú szövegek felépítéséről (a kép egyetlen hibája, hogy a képszerkesztő az ékezetes betűket nem kezelte) és...
  • az elemeiről (a képen csupán részlet látható).
  • A tanulókat csoportokra osztjuk.
  • A kiosztott szövegeket a csoportok (akár több részre osztva - rajtuk áll) elolvassák és megbeszélik.
  • A csoportok elkészítik a poszter tervét.
2. óra
  • A csoportok kivitelezik a posztert (otthonról képeket, térképet, színes ceruzát stb. hoznak; felhasználják az előző órán kiosztott lapok ábráit).
  • A csoportok elkészítik a kiselőadás vázlatát.
3. óra
  • A csoportok véglegesítik a kiselőadást (meghallgatva a prezentálót, kijavítva a hibákat).
  • A csoportok bemutatják a projektet (kb. 5 perc csoportonként).
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Sunday, May 12, 2013

{extrakurrikuláris} Egyszerűsített ACTIVITY

Holnap kirándulni megyünk és a koleganőmmel kitaláltuk, hogy csinálunk egy saját játékot, amivel az egyik esténket elüthetjük. Így jött létre az Egyszerűsített Activity.



A kolleganőm szavakat keresett a játékhoz. Én pedig megszerkesztettem a kártyákat: beírtam a kifejezéseket, ábrát kerestem hozzájuk (ceruza - rajzolás, száj - körülírás, mímelő ember - mutogatás); vastagabb sárga lapokra kinyomtattam és felvagdostam.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

KIEGÉSZÍTÉS (2013. május 25.)

Nagyon jól sikerült a játék! A gyerekek lelkesen vettek részt a játékban, számolták a pontjaikat és azt, hogy ki is lesz az első.
A játék menete nagyon egyszerű volt. A gyerekeket négy csapatra osztottuk. Megadott sorrendben a csapatok tagjai húztak egyet-egyet a kártyák közül és a rajznak megfelelően lerajzolták/körülírták/bemutatták csapattársaiknak. Ha a csapat egy percen belül kitalálta a szót, szerzett magának egy pontot. Ha rablás kártya esetén az összes csapat találgathatott és a szót megfejtő csapat három pontot tudhatott magáénak.


A képen a holdraszállás, a macskanyelv, a lóerő és az útépítés látható.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

A kártyák ingyen letölthetőek: Activity és Activity - rablás kártyákkal.

{nemzetközi projekt} C-TEST - második találkozó

Az idei tanévtől próbáltam beleásni magam az iskolai projektekbe. A kolleganőm, Covic Judit, már rég óta foglalkozik különböző EU-s projektekkel, és az ő lelkesedése vett rá arra, hogy én is tagja legyek a "nemzetközi csapatnak" és részt vegyek ennek munkájában.
Az első nemzetközi meeting, amin részt vettem, a C-TEST nevű projekt második találkozója volt. Erről egy rövid összefoglalót készítettem (l. lent), ami az iskola honlapjára is felkerült.

----------

A projektpartnerek 2013. március 27-28 között találkoztak a szlovákiai Nyitrán, hogy megbeszéljék a projekt végtermékeinek tartalmát és kinézetét.

A C-TEST célja, hogy szakképzésben résztvevő diákokat és szakmunkásokat képezzen olyan témakörökben, mint a tiszta technológiák és a fenntarthatóság. A C-TEST által nyújtott tananyag online elérhető lesz mindenki számára. Ez az e-tanfolyam lesz a projekt egyik fő végterméke. Ezért a projektkonzorcium fontos feladatának tekintette annak megvitatását, hogy a tananyag milyen tartalommal és kinézettel rendelkezzen. Döntésüket hat európai országban (Hollandia, Magyarország, Svédország, Szlovákia, Írország és Egyesült Királyság) elvégzett felmérés alapján hozták meg.

Iskolánkat, mint az egyik projektpartnert, Covic Judit, Scherrenberg Johannes és Szövérfi Éva képviselte. A találkozó első napján Judit bemutatta a nálunk készült felmérés eredményeit és beszélt a 2013. március 6-án Verőcén tartott gazdatalálkozó kimeneteléről is. Ezután a többi partnerrel közösen ötleteltünk az e-tananyaggal kapcsolatban, és három újabb témakörrel álltunk elő, valamint az egyes leckék felépítéséről is döntést hoztunk.

A második napon Judit bemutatta az eddigi és a tervezett disszeminációs tevékenységeinket. A találkozó végén pedig meghatároztuk azokat a feladatokat, amelyeket a következő, 2013 őszi találkozóig el kell végeznünk.

A projektről többet olvashat a www.c-test.eu honlapon.